Voltingen.com
Shadow

Bloglar

Şehirden köye veya sahil kasabasına yerleşenlerin adeta günlük tutar gibi yaşadıkları tecrübeleri aktardıkları bloglar, bu hayata geçiş yapmayı planlayanlar için ilk elden en yararlı bilgi kaynağını oluşturuyor.

Takip ettiğimiz yüzlerce blog’un büyük bir kısmında, şehirden köye geçiş sırasında yaşanan ilk heyecanın ardından blogların güncellenmeyerek kendi haline bırakıldığını fark ettik. Bu nedenle hem ilk günden bu yana bilgi paylaşan, hem de hala güncelliğini sürdüren blog sayısı malesef çok az.

Kim bilir, belki de birçoğu bu hayatı deneyimledikten sonra hayal ettikleri gibi bir yaşamı bulamadıkları için geri dönmüş veya hayatlarının rutine bindiğini, dolayısı ile paylaşacak yeni ve ilgi çekici bir şey yaşamadıklarını düşünerek blog yazmayı sonlandırmış da olabilirler.

Güneye yerleşenler bloglarını unutuyor mu? başlıklı yazımızda, favorilerimize kaydettiğimiz blogları, güncelleme yapanlar ile uzun süredir bir hareket olmayan bloglar olarak kategorize etmemiz gerektiğini fark ettiğimizden, bu nedenle blog klasörü altında ex-blog adında yeni bir klasör oluşturduğumuzdan bahsetmiştik. O günlerde bu kategorizasyonun daha bir çok yeni klasöre gebe olduğunu henüz bilmiyorduk.

Şehirden köye kaçma planı yapanlar, kaçıp ticari bir işletme olarak hayvan veya tarım çiftliği kuranlar, hobi amacı ile kurdukları çiftliğin ticaret yapabilecek kadar büyük ölçekli olduğunu fark edenler, kendi bahçesinde kendi ihtiyacı kadar üretim yapanlar, içecekleri şarap için üzüm bağı kuranlar, zeytinyağı sızdıranlar, reçel ve konserve yapanlar, hiç bir şey yapmayarak sadece hayatın tadına varanlar…

Otostop yaparak beş parasız yola çıkandan tutun da, ısı iletim hesapları ile inşa ettikleri yeni evlerinin keyfine varanlara kadar şehirden köye veya kırsala geçiş yapanlarda yelpaze bu kadar geniş olunca, bizim klasörlere gün geçtikçe bir yeni klasör eşlik etmeye başladı.

Güneye yerleşenler bloglarını unutuyor mu? başlıklı yazımızda, bahsettiğimiz nedenden dolayı listeyi zaman zaman güncellememiz gerekeceğinden, ara sıra tekrar ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Paha biçilmez bilgi ve deneyimlerini bizlerle paylaşma zerafetinde bulundukları için her birine teker teker, en içten duygularımızla teşekkür ederiz.

Şehirden Kaçanlar isimli yazımızda, şehirlerden ülkemizin çeşitli coğrafyalarına ama çoğunlukla Ege ve Akdenizin sahil kasabalarına yerleşen ve yeni hayatları hakkında verdikleri bilgilerle, arkadan gelenlere öncülük yapan en doyurucu blogları, ve blog sahiplerine ait diğer sosyal medya linklerini amaç, durum ve hedeflerine göre kategorize edilmiş olarak bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Voltingen

Voltingen