Voltingen.com
Shadow

Hadi Gel Köyümüze Geri Dönelim

Bahçenin bulunduğu şehir:Ahmet Hacılar Köyü/Kandıra/Kocaeli
Bahçenin Büyüklüğü: 1200 m2
Bahçenin Türü:Henüz orman
Bahçenin Geçmişi: Eskiden dutluk

14 Ocak 2012

Geçen yıl mart ayında uzun zamandır sürüncemede olan miras işini varisler tapuları önlerine koyup metre karelerine ve google’da yerlerine bakıp eşit miktarda bölüştüler. Eşim gayet sakinken bende uykusuz geceler başlamış oldu.

Her gece balkondaki bitkileri oradan alıp oraya zuladaki tohumları çimlendirerek bitkiye dönüştürmeye başladım. Zaman geçmeden ne var ne yok diye eşimle köye gittik, ilk seçenek ikinci resim olan harmanlar dediğimiz köye 800 metre uzaktaki bir tepenin üstü dümdüz 4 dönümlük tarla buraya hem ev yapıp hemde büyük bir bahçe yapabilirdik sevindirik olup eve geldim, ardık planlarım daha oturdu kağıt kalem alıp hepsinin yerlerini bir kaç kere çizip bozdum.

Aradan zaman geçti, fındık zamanı geldi, eşim o zaman kızımın nişanlısını alıp köye fındıklara bakmaya gittiler geldiklerinde bana bir şey söylemek istediğini, düşünmeden hayır demememi istedi. Ev için başka bir yer beğendiklerini, burasının elektrik su ve yol masrafının olmayacağını, ayrıca manzarasının çok güzel olup baraja baktığını hafif de engebeli olduğunu, burasının çok daha güzel ve masrafsız olduğunu söyledi. Bu arada fındıklar da çokmuş ama 12 yıldır içine girilmediği için böğürtlen tarlası olmuş. 2 kilo kadar fındık toplayıp gelmişler. Kalanları da orada oturan uzaktan bir akrabaya isterse toplayabileceğini söylemişler.

Köyün giriş yolu
Köyün giriş yolu

Bende çok görmek istedim ama hem düğün telaşı hem de rahatsız olduğum için götürmediler. Fındık zamanı geçtikten sonra 2 adam tutup fındıkları temizlettik artık fındıklığa benziyor. Düğünü de yaptık, fındıklık temizlendi sıra ev ve bahçeye geldi çünkü orada ev yoksa kalacak yer yok, kalacak yer yoksa bahçe yok, çünkü eşim servis şoförlüğü yaptığı için günde 3 kere işe gitmek zorunda.

Bu gün yağmur yağış köye gittik ev yapılacak alan ormana dünmüş. Eşim 2 kişi ile anlaştı orayı temizleyip ağaçları dikenleri kesecekler. İçinde çok güzel 100 yıllık bir çınar ağacı var, onun ellenmemesini bir kaç erik ağacını bırakmalarını söyledik. Ağaçlar kesilince bir dozerle kökler temizlenip sürülüp taranacak, inşallah ilkbahara ev için hazır olacak…

Köyün eski evleri

Köyün eski evleri

Köyün eski evleri hala kullanılıyor.

Evimizi yapacağımız yer

Burayı temizleyip bahçe ve evimizi buraya yapmayı planlıyoruz.

Müstakbel evimizin manzarası ve eşim son talimatları verirken bir fotoğraf

Ayaklarının altı aynı görünen orman gibiydi 2 gün çalışmışlar hava izin verirse 3 günde tertemiz olacağını söylediler.O güzelim çınarı sarmaşıklar istila etmiş onu da temizleyip sarmaşıklardan kurtaracaklar.Bir sonraki gelişimde burayı tanıyamayacağımı söylediler.

Bir an önce başlasın istiyorum, yoksa balkonda biriktirdiğim fidanlardan bitkilerden balkonlar çökme noktasına geldi. Ciddi sağlık problemleri olan biriyim ama köye gidince birden kuş gibi hissediyorum.

Öyle büyük bir şey asla düşünmüyoruz. Şu an zaten dördüncü katta oturuyoruz, ayaklarım toprağa değsin istiyorum.50 metre kare başlayıp alt katta bir salon, içinde kuzinesi olan geniş bir mutfak, bir yatak odası, üstünde de kızım ve oğlum için yatak odaları, bahçenin tamamı 1200 metre kare, büyük bir avlusu olsun.

Evin yapılacağı arazi daha önceleri ipek böceği yetiştirirken dutlukmuş ama eşim 60 yaşında o bile o halini hatırlamıyor. Daha sonra erik ekmişler, şimdi senelerdir orman gibi olmuş. Allah izin verirse temizlenmesi bitince üst tarafta inşaat devam ederken alt tarafa geçici olarak yazlık domates, biber, nane, maydanoz gibi sebzeler ekmeyi düşünüyorum.

25 Mart 2012

Dün köye gittik.Orman gibi görülen alan temizlenmiş. Giderken benzin ve yağ götürdük. Bu çıkan odunları kesip kış için hazır edecekler. Alan açılınca kocaman olmuş. Oraya çadır kurup kalasım geldi. Sonra eşim muhtarla görüştü. En kısa zamanda Kandıra”ya gidilip işlemler hallolacak.

Çalışanlara ziyafet çekip oradan ayrıldık. Eşime 7 yaşında yatılı okul macerasıyla ayrıldığı bir daha uğramayıp senelerdir kimsenin yaşamadığı ahıra, ortasından kiremitleri dökülmüş ağaçlar, sarmaşıklar, tepesinden içeri sarkmış tekerler küflenmiş, harabe haline gelmiş. Daha sonra samanlığa indik. Sadece kuruluk kalmış. Önünde düven, saman çiti, o da bir harabe…

Bizi misafir eden sınır komşumuzun ekmek muhafazası için kullandığı ekmek askılığı

1 Mayıs 2013

Çok heyecanlı günler yaşıyorum. Karpuz, kavun, domates, biber poşetledik. Hayatımda ilk defa balkondaki saksılardan başka toprak ellemiş birisi olarak bahçe oluşturuyoruz. Çokça sevinç, biraz korku. Nasıl olacak bilmiyorum, bekleyip göreceğiz. Kısaca bismillahı çektik.

27 Mayıs 2013

Dualarımın yarısı gerçek oluyor. Ormandan bahçeye dönüşüm başlıyor.

Her hafta sonu 23 km yolu sabah gidip akşam yorgun ama mutlu dönüyoruz. İnşallah orada yaşayacağımız günleri de görürüz.

Bahçeden manzaralar

Soru, düşünce, eleştiri ve önerileriniz yazılarımızı geliştirebilmemiz için önemli. Düşüncenizi aşağıdaki “Bir Yorum Yapın” alanına yazarak bizimle paylaşırsanız seviniriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Voltingen

Voltingen