Voltingen.com
Shadow

Altın Kurallar

Şehirden doğal hayata kaçanların bloglarında söz birliği etmişcesine sık sık dile getirdikleri en önemli üç geçiş kurallarını “Altın Kurallar” başlığı altında sizin için derledik.

1- Yaşamayı planladığınız yere temelli yerleşmeden önce, dört mevsimi geçirmek

Büyük kararlar almadan önce kısa bir test sürüşü, yapacağınız hamlenin başarı oranını yükseltecektir.

Çiftlik kurmadan önce bir bahçe satın alarak yarıcı usülü ile deneyim kazanmanız, yapacağınız yatırımı ölçeklendirmenizi veya ev yaptırmayı düşündüğünüz yerde 1 senelik eşyalı ev kiralamanız, çevreyi ve yerel insanı tanımanızı kolaylaştırarak doğru kararlar almanızı sağlayacaktır.

2- Şehirden kaçışın yenilgi değil, bir tercih olması

Genellikle daha önce kırsalda bulunmayan büyükşehir doğumlularının kısa bir sürenin ardından umduğunu bulamayarak geri dönmelerinin nedeni, köy hayatının mücadelesiz, kendi kendine akan bir ritimde olduğu yanılgısı ile bu yaşama adım atmaları.

Sorun çözmekten, mücadele etmekten yorularak köy hayatını tercih ediyorsanız, aynı durumun farklı versiyonları ile orada da karşılaşacaksınız demektir.

 3- Karar vermek için doğru zamanın belirlenmesi

Şehirden köye yerleşmek gibi bütün hayatınızı değiştirecek bir karar için dikkat edilmesi gereken noktaları Zaman Planı başlıklı yazımızda aktarmıştık. Zamanı belirlemek; kişiye, beklentilere, maddi olanaklara gibi bir çek değişik parametreye göre değişiklik gösterebilir.

Yakınınızı veya işinizi kaybettiğiniz, önemli bir hayal kırıklığı yaşadığınız, sevgilinizden ayrıldığınız, ciddi bir sağlık sorununu atlattığınız dönemler gibi anormal zamanlarda alacağınız karar, bir süre sonra tercihinizi sorgulamanıza neden olabilir.

Soru, düşünce, eleştiri ve önerileriniz yazılarımızı geliştirebilmemiz için önemli. Düşüncenizi aşağıdaki “Bir Yorum Yapın” alanına yazarak bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Voltingen

Voltingen