Voltingen.com
Shadow

Köy Evi Alırken Kredi Kullanılabilir Mi?

Köy evi

Konut kredisi, faiz oranlarının düşüklüğü ile vade süresinin uzunluğu nedeni ile diğer tip kredilerden daha cazip olduğundan, konut sahibi olmak istenildiğinde ilk tercih edilen kredi tipidir.

Satın almaya karar verdiğiniz köy evlerinin tapu kaydının nitelik kısmını incelediğinizde “kagir ev ve arsası”, “kagir ev ve ahır” veya sadece “kagir ev” yazdığını görerek, bu ibareden dolayı konut kredisi alınabileceğini düşünebilirsiniz.

Ancak maalesef arsanızın üzerindeki kagir evin bankalar açısından konut kredisi verilebilmesi için bir değeri bulunmuyor. Konutun krediye konu olabilmesi için öncelikle kat mülkiyeti veya kat irtifakına sahip olması gerekiyor.

Köy evi

Banka Kredisi Nasıl Alınabilir?

Konut kredisi, faiz oranlarının düşüklüğü ile vade süresinin uzunluğu nedeni ile diğer tip kredilerden daha cazip olduğundan, konut sahibi olmak istenildiğinde doğal olarak ilk tercih edilen kredi tipi oluyor.

Satın almayı planladığınız köy evi konut kredisine uygun olmadığında, üzerinize kayıtlı bulunan ve konut kredisine uygun bir başka gayrimenkulü bankaya ipotek ettirerek konut kredisinden yararlanabilir veya yine bankaların sağladığı ve arsa değerinin %70’ine kadar bölümünü karşılayan “arsa kredisi” seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Soru, düşünce, eleştiri ve önerileriniz yazılarımızı geliştirebilmemiz için önemli. Düşüncenizi aşağıdaki “Bir Yorum Yapın” alanına yazarak bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Voltingen

Voltingen