Voltingen.com
Shadow

Nereden başlamalıyım?

Para

Kendinizi sürekli belki deniz kenarında kurulmuş bir sahil kasabasında, belki de kuş sesleri içinde yaşayacağınız bir ormanda, bahçenizde toprakla uğraşırken hayal ederken buluyor, ancak nerede/nasıl/ne zaman gibi sorulara henüz net bir yanıt veremiyor musunuz?

Cevabınız evet ise, bu yazı size başlangıç noktası belirlemek için öneriler vermek ve bir yol haritası oluşturabilmeniz amacı ile oluşturuldu, buyurun efendim.

1- Hayalinizi sizden önce gerçekleştirmiş kişilere kulak verin

Amacınız bir köye, tatil beldesine, ege veya güneyin bir sahil kasabasına yerleşmek ise, işe bunu sizden önce gerçekleştirmiş olanları takibe almakla başlayabilirsiniz. Bu günlüklerde (bloglarda) şahit olacağınız olumlu/olumsuz deneyimler size hem fikir verecek hem de tercihinizi gözden geçirmek anlamında çok ciddi zaman kazandıracaktır.

Büyük şehirlerden kırsala, köye yerleşerek yeni hayatlarını blogları aracılığı ile bizlerle paylaşan, tecrübelerini aktaran insanların bloglarını listelediğimiz şehirden kaçanlar başlıklı yazımızda, daha detaylı bilgi almak isteyenlerin ilgisini çekebilir,

2- Emlak sitelerini takip edin

Eğer yerleşmek istediğiniz yerde hazır kurulu bir düzeniniz yoksa, barınmak için bir konuta, bahçe için bir tarlaya, para kazanmak veya hobi amacı ile yapacağınız iş için bir dükkana ihtiyacınız olacağını unutmayın. Tüm bunlardan bütçenize uygun olanını, hatta belki de yerleşeceğiniz lokasyonu belirlemenize bile yardımcı olacak bilgileri emlak sitelerini sürekli yoklayarak edinebilirsiniz.

Kırsal bölgelerde orta yaşın üzerinde internet kullanıcısının az olduğunu aklınızdan çıkarmadan, bu sitelerde yer alan ilanların genellikle emlakçılar veya en iyi ihtimalle aradan komisyon almayı amaçlayan “tanıdıklar” tarafından verilmiş ve dolayısı ile fiyatlarının da bir o kadar şişirilmiş olduğunu unutmayın.

Bu işlerin nasıl yürüdüğünü detaylı incelemek isterseniz, daha önce hazırladığımız şu yazımıza göz atabilirsiniz.

3- Keşfederek gezin

Yıllık izinlerinizi, yol rotanızı hatta cuma veya pazartesi ile birleşen kısa resmi tatillerinizi yeni yerleri keşfederek, tanıyarak değerlendirmeniz, internetten elde edemeyeceğiniz birinci elden tecrübeler olarak size geri dönecektir.

Hiç çekinmeden köy kahvesine girdikten, köyün sokaklarında gezdikten sonra, bir selamın ve güler yüzün ardından ne kadar çok kapı açıldığını, sohbetlerin sizin için ne kadar bilgilendirici, çevre ve çevre insanını tanımak için nasıl fırsatlar yarattığına şahit olacaksınız. Bu sohbetler, sizin yerleşmek istediğiniz yere ne kadar uygun olduğunuzu da büyük oranda belirleyici olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Voltingen

Voltingen