Voltingen.com
Shadow

Yerleşeceğiniz Yere Karar Verme

Yaşamak istediğiniz yerde ev kiralama

Yerleşeceğiniz yere karar vermek, muhtemelen şehirden köye geçiş sürecinde alınması gereken en önemli karar. Bu konuda daha önce yazlık, devremülk gibi kısa zaman geçirerek fikir sahibi olduğunuz, sevdiğiniz veya öneriler doğrultusunda belirlediğiniz bir yer olabilir. İşte zurnanın zırt dediği en kritik nokta bu.

Şehirden kaçanların veya bir şekilde yapamayarak geri dönenlerin ortak altın uyarılarından ilki, yerleşeceğiniz yerin 4 mevsimini yaşamadan kesin kararınızı vermemeniz gerektiği yönünde.

Her yaz o çok severek gittiğiniz tatil beldesi, sezon dışındaki tenhalığı ile sizin için bir hapishaneye dönüşebilir. Bu sadece küçük kasabalar için geçerli bir durum değil, yaz nüfusu artık büyük şehirlerle yarışan Bodrum gibi gözde tatil mekanlarının bile bırakın Yalıkavak, Bitez gibi merkeze uzak semtlerini, merkez sokaklarında bile akşam belli bir saatten sonra alıştığınız kalabalığı görmeniz mümkün değil. Yazlık siteler mi? Kış nüfusunu görmeden aklınızdan bile geçirmeyin!

Kriterleri ne olmalı?

Bunun herkes için geçerli tek bir reçetesi yok. Tamamen sizin “beklenti” ve “ihtiyaçlarınızı” doğru tespit ederek alacağınız bir karar. Sürekli doktor kontrolünde olma ihtiyacı duyan birisinin, sırf kuş seslerini duyma beklentisi ile hastaneye çok uzak bir dağ köyüne veya çocuklu bir ailenin göl manzarası beklentisi ile ilköğretim okulu ihtiyacını gözardı ederek okula çok uzak bir köye yerleşmesi, büyük ihtimalle hüsranla sonuçlanacak bir hikayenin ilk sayfalarını oluşturacaktır.

Biz oraya uygun muyuz?

Diğer taraftan yerleşmeye karar vereceğiniz yerin sosyal-kültürel hayatı, alışkanlık ve adetleri de mutlaka karar verme aşamasında hesaba katılmalı. Siz evde yokken anahtarı verdiğiniz bir arkadaşınızın evinizde kalması veya oğlunuz/kızınızın İstanbul’dan gelen arkadaşları ile bahçenizde verecekleri parti, hala bir çok Ege/Akdeniz köyünde ertesi gün sorun yaşamanıza veya en hafifi ile sevimsiz diyaloglar kurmanıza neden olabilir.

Peki nasıl karar vereceğiz?

Orman yolu ile ulaşılan dağ başından, hükümen konağının yanında kiralık daireye kadar    bir çok alternatifiniz var ancak, sizin ihtiyacınız ne?

Belirleyici kriteri netleştirerek, öncelik sıralamasına sokun. Aracınız yoksa, markete, nalbura, tamirciye, tesisatçıya dolayısı ile merkeze uzak bir yer, ulaşım başta olmak üzere bir çok açıdan kabusa dönüşebilir. Kendi kendinize zaman gerçirmeyi kafe, sinema, alışveriş merkezi gibi yerlerde olmaya tercih etmiyorsanız, hiç düşünmeden köy hayatı fantezinizi unutup, kendinize merkezde veya merkeze yakın bir yer bulun.

Soru, düşünce, eleştiri ve önerileriniz yazılarımızı geliştirebilmemiz için önemli. Düşüncenizi aşağıdaki “Bir Yorum Yapın” alanına yazarak bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Voltingen

Voltingen