Voltingen.com
Shadow

Duvarlar

Duvar

Taş duvarlar ve derzlerinden bahsederken; evinizdeki duvarların, aralarında beton/harç gibi her hangi bir bağlayıcı olmadan taşların sıralanması ile örülmüş kuru duvar olarak tabir edilen duvar tipinde olmadığını var sayıyoruz.

Kuru Taş Duvar

Kuru Taş Duvar

Eğer eviniz bu tipte yani kuru duvara sahipse, (belki aynı taşlar kullanılarak) baştan örülmesi en mantıklı seçenek olacaktır. Bu tip duvarları oluşturan taşların arasına sonradan derz yapılması veya harç doldurulması bir çözüm olmayacağı gibi özellikle konut olarak kullanılacak yerlerde can güvenliğinizi tehdit edecektir.

Evinize yerleştikten kısa bir süre sonra tekrar inşaat alanına dönmemesi için iç ve dış duvarları kaplayan sıvanın durumunu (parmağınızla kapı çalar gibi) kontrol ederek, altı boş olan sıvanın kazınıp duvarın tekrar sıvanmasını öneririz.

Duvarlarda bulunan eğim ve sıva dalgalanmaları, duvara sabitlemek isteyeceğiniz kaplama, seramik, eşya, mobilya ve özellikle mutfak dolaplarının duvara tam oturmamasına neden olabileceğinden, özellikle bu alanlardaki duvarların tam olarak düz ve tavan/tabanla 90 derece buluştuğuna emin olunmalı.

Elektrik, telefon, su tesisatı gibi çalışmalar sırasında duvarlarınızın bir kısmında kırma/yol açma gibi işlemler yapılacağından, duvar sıvalarının bu aşamada düzgün ve engebesiz olarak yenilenmesi sağlanabilir.

Eski bir köy evi alarak tadilatını gerçekleştiren bir çok kişi, göze daha hoş görünmesi amacı ile özellikle evin dış yüzeyindeki (varsa) sıvayı kazıyarak duvarı oluşturan taş dokusunu ön plana çıkarmayı tercih ediyorlar.

Böyle bir uygulamaya gitmeden önce, duvarınızın küçük bir kısmındaki sıvayı kazıyarak ortaya çıkaracağınız taş duvar işçiliğinin, bu yöntemin ısı ve nem izolasyonu açısından da önemli kayıplar oluşturacağını da dikkate alarak, gerçekten sergilenmeye layık olup olmadığına emin olmanızı tavsiye ederiz.

Eski köy evlerinin bir çoğunda, yemek yapmak amacı ile kullanılan ocaklar bulunur. Isınmadan ziyade yemek yapmak amacı ile bundan >30 yıl önce inşa edilen bu ocaklar her ne kadar görünüm açısından şömineye benzese de, işlevsel açıdan kesinlikle bir benzerlik söz konusu değildir. Isı kaybı, haşere, ve nem/su izolasyonu sorunlarıyla karşılaşılmaması için, varsa ev içindeki ocakların baca yolları harç ile kapatılarak bu ocaklardan, içine sığabilecek boyutta olan modern ısıtma ekipmanları için bir hazne veya nostaljik bir dekorasyon unsurundan öte bir fonksiyon beklenmemelidir.

Evimizin tadilatındaki yeni bir taş duvar örülmesi veya mevcut duvarın yenilenmesi gibi işler sırasında; elindeki ham taşı öreceği duvara göre işleyerek adeta bir puzzle gibi uygun hale getiren gerçek taş ustaları ile taş ocağından gelen ham taşların arasına bolca harç koyarak taşları üst üste dizen ustalar olarak iki tipte taş ustası olduğunu deneyimledik.

Taş Duvar Tadilatı

“Ne kadar ekmek, o kadar köfte” denkleminde olduğu gibi size estetik bir taş duvar örecek bahsettiğimiz ilk ustanın saat ücreti, doğal olarak diğerinden daha fazla. Bütçenizin el verdiği tipte usta ile çalışmak zorunluluğu bir gerçek olsa da, talep ettiğiniz ile sonuçlanan arasındaki farkın neden oluşabileceğini sizinle paylaşmak istedik.

Son olarak; kagir konutlarda duvarlar aynı zamanda taşıyıcı rolü üstlendiğinden; gelişi güzel duvar yıkmamanızı, kapı/pencere açmamanızı, mevcut kapı/pencere boşluklarını genişletmemenizi şiddetle öneririz.

Soru, düşünce, eleştiri ve önerileriniz yazılarımızı geliştirebilmemiz için önemli. Düşüncenizi aşağıdaki “Bir Yorum Yapın” alanına yazarak bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Voltingen

Voltingen